lt ru en

Popierinį registro įrašą keičia elektroninis

Po 2011 m. sausio 1 d. vietoj anksčiau išduodamo įmonės registravimo pažymėjimo ar spausdinto registro išrašo yra suteikiamas prieigos raktas prie internete patalpinto oficialaus dokumento – elektroninio sertifikuoto išrašo.

Popierinį dokumentą santykiuose su valstybės institucijomis atstojantį elektroninį sertifikuotą išrašą gali įsigyti ir anksčiau registruotų įmonių ir organizacijų atstovai.

Naujai įsteigtoms įmonėms, jis išduodamas nemokamai. Seniau įregistruotos įmonės, norinčios gauti prieigos raktą dokumentui atsispausdinti turi pateikti prašymą Registrų centrui ir sumokėti 22 Lt. Išdavimo terminas numatytas 5 darbo dienos, nors paprastai prieigos raktą suteikia anksčiau.

Nepaisant to, kad atsispausdintas elektroninis išrašas yra visiškai galiojantis, tretieji asmenys nelinkę pasitikėti šiuo elektroniniu dokumentu ir reikalauja išrašo su originaliais parašais. Juolab, jei nėra galimybės patikrinti duomenis apie įmonę net ir turint prieigos raktą. Santykiais su trečiaisiais asmenimis, įmonės klientais, dalyvaujant viešuosiuose pirkimuose, didelė tikimybė, kad kita šalis prašys pateikti įmonės registraciją paliudijančius dokumentus, ir čia kalba eina ne apie elektroninį išrašą, o apie senąjį registracijos pažymėjimą arba naujai išduotą išplėstinį Registrų centro išrašą su įstaigos darbuotojo parašu ir antspaudu.

Naujoji tvarka truputi stebina, tuo, jog kaskart pasikeitus bent kokiems įmonės duomenims (adresui, akcininkui, vadovui ir pan.), reikia gauti naują prieigos raktą arba išrašą. Anksčiau, kai buvo išduodamas registracijos pažymėjimas, buvo kur kas patogiau, nes vieną kart jį gavus, jis galiojo visą įmonės gyvavimo laikotarpį (nebent keitėsi įmonės kodas ar pavadinimas) ir nereikėjo kitų dokumentų, jokių išrašų, kurie šiai dienai dar ir lėšų papildomų reikalauja.

Iki šių metų pradžios įmonės registracijos pažymėjimo išdavimo mokestis buvo įtrauktas į juridinio asmens registravimo Registrų centre kainą, o dabar, reikia mokėti tą patį mokestį už juridinio asmens registravimą bei papildomai už išplėstinį išrašą, nes greičiausiai jau artimiausiu įmonės veikos momentu jo gali prireikti. Nors, įregistravus įmonę, nemokamai suteikiamas prieigos raktas atsispausdinti išrašui, bet kaip minėja, ne visur tas elektroninis dokumentas pripažįstamas.